
Trappebelysning til boligforeninger og erhverv
Trappebelysning er ikke kun et spørgsmål om at kunne se, hvor man går. Hos Lyders & Svend G. A/S hjælper vi boligforeninger og erhvervskunder med belysningsløsninger, der fungerer sikkert, driftssikkert og energifornuftigt i hverdagen. Det gælder både almindelig trappebelysning, intelligent styring, udskiftning til LED og samspillet med nød- og flugtvejsbelysning.
God trappebelysning skal først og fremmest skabe sikker færdsel og passe til bygningens brug
En velplanlagt LED-løsning med styring kan sænke både strømforbrug og vedligeholdelse markant
Arbejdet bør projekteres, så beboere, brugere og drift bliver forstyrret mindst muligt under udskiftningen
Indholdsfortegnelse
Hvilke regler gælder for trappebelysning i boligforeninger og erhvervsejendomme?
Trappebelysning skal give sikker og stabil belysning i de arealer, hvor mennesker færdes, og løsningen skal passe til bygningens anvendelse. I praksis betyder det, at belysningsniveau, placering, styring, vedligeholdelse og eventuelt samspil med nød- og flugtvejsbelysning skal vurderes konkret for ejendommen.
- Fællesarealer skal have lys, der giver sikker orientering og tryg færdsel
- Arbejdsrelaterede områder og offentligt tilgængelige zoner kan have skærpede krav til belysningsstyrke og funktion
- Nød- og panikbelysning skal tænkes ind særskilt, hvor bygningens brug kræver det
- Sensorstyring og tidsstyring må ikke skabe mørke situationer eller usikkerhed i fællesarealer
- Valget af armaturer bør tilpasses både drift, vedligeholdelse og bygningens arkitektur
Trappebelysning i boligforeninger og erhvervsejendomme skal ifølge Bygningsreglementet og Dansk Standard sikre tryg færdsel og hurtig evakuering. Belysningen skal yde mindst 100 lux på trinene med en jævn fordeling uden skarpe skygger, og automatisk styring skal forhindre, at lyset slukker brat under brug. Da trappeopgange fungerer som flugtveje, er der desuden krav om nødbelysning ved strømsvigt. Ejendommens ejer eller bestyrelse bærer det juridiske ansvar for, at anlægget overholder loven og vedligeholdes af en autoriseret elinstallatør.
Hos Lyders & Svend G. A/S begynder forløbet altid med, at vi sætter os ind i, hvordan ejendommen faktisk bliver brugt. En boligforening har andre behov end en kontorejendom, og et trappeløb med meget dagslys kræver noget andet end en mørk bagopgang eller kælderforbindelse. Når vi vurderer trappebelysning, ser vi derfor ikke kun på, om lyset tænder, men på om det fordeler sig rigtigt, om det skaber blænding, om styringen er logisk, og om installationen er egnet til den daglige trafik i bygningen.
Belysningskrav i opgange og fællesarealer
| Belysningsområde | Lovkrav og lux-niveau | Anbefalet LED-løsning | Sensorstyring |
|---|---|---|---|
| Hovedtrappe og opgang | Skal give sikker færdsel; konkret lux-niveau fastlægges efter areal og brug | Jævnt fordelt LED-armatur med diffuser | Bevægelsessensor med efterløbstid |
| Kælder- og loftgang | Skal sikre orientering og tryg passage | Robust LED-armatur med god spredning | Sensor eller zonestyring |
| Indgangsparti og adgangsvej | Skal understøtte sikker adgang og tydelig orientering | Vejrbestandig LED-løsning med ensartet lys | Skumringsrelæ kombineret med timer |
| Erhvervstrappe med hyppig trafik | Krav vurderes skærpet efter brug og arbejdsmiljø | Driftssikkert LED-armatur med lav blænding | Zoneopdeling og bevægelsesstyring |
| Flugtvej og nødlyszone | Særskilte sikkerhedskrav afhænger af bygningstype | Integreret eller supplerende nødlysløsning | Styring må ikke kompromittere sikkerheden |
Hvis I vil have afklaret, om jeres nuværende trappebelysning er tidssvarende, giver det mening at starte med en autoriseret og professionel gennemgang af opgange og fællesarealer, før I beslutter jer for en bestemt løsning.

Hvordan udskiftes belysning i opgange uden at genere beboerne?
Belysning i opgange kan godt udskiftes med begrænsede gener, hvis arbejdet bliver planlagt i etaper og varslet tydeligt. Det vigtigste er, at der er styr på adgangsforhold, midlertidig sikkerhed og koordinering, så beboere og brugere kan færdes trygt, mens arbejdet står på.
Når vi udfører arbejde i opgange, lægger vi derfor vægt på, at planlægningen er lige så vigtig som selve el-arbejdet. Vi starter normalt med at gennemgå, hvilke armaturer der skal skiftes, om eksisterende kabler og føringsveje kan genbruges, og hvornår arbejdet bedst kan lægges. I mange ejendomme giver det mening at tage én opgang eller én zone ad gangen, så der ikke er unødige mørke områder i hele bygningen på samme tid.
Hvis installationen er gammel, vurderer vi samtidig, om det er forsvarligt at bygge videre på den, eller om dele bør fornyes. For boligforeninger er tydelig varsling vigtig, så beboerne ved, hvornår der arbejdes, og hvor der eventuelt kan være kortvarige afbrydelser. Målet er altid at gøre forbedringen mærkbar, uden at hverdagen bliver mere besværlig end nødvendigt.
Kræver ny trappebelysning udskiftning af de eksisterende kabler?
Ikke altid. Hvis kabler og installation er i god stand og passer til den nye løsning, kan de ofte genbruges, men i ældre ejendomme ser vi også situationer, hvor kabeltræk eller tilslutninger bør opdateres som en del af arbejdet.
Hvordan varsler Lyders & Svend G. A/S beboerne, inden arbejdet igangsættes?
Arbejdet planlægges normalt med tydelig information om tidspunkt, berørte områder og eventuelle kortvarige afbrydelser. Det giver beboerne mulighed for at tage højde for arbejdet og mindsker unødige gener i opgangen.
Kan trappebelysningen integreres med nød- og flugtvejsbelysning?
Ja, det kan den ofte, men nød- og flugtvejsbelysning skal vurderes særskilt og projekteres korrekt, så sikkerhedsfunktionen ikke bliver afhængig af almindelig komfortstyring. Derfor er det vigtigt, at løsningen bliver tænkt samlet fra start.
Hvor meget kan en boligforening spare ved intelligent LED-trappebelysning?
Mange boligforeninger kan opnå en mærkbar besparelse med intelligent LED-trappebelysning, fordi både strømforbrug og vedligeholdelse typisk falder. Den præcise besparelse afhænger dog af den nuværende løsning, brugsmønsteret i ejendommen og hvor målrettet styringen bliver sat op.
- LED bruger som udgangspunkt mindre strøm end ældre lyskilder
- Sensorstyring reducerer unødigt forbrug i perioder uden trafik
- Færre lyskildeskift kan sænke drifts- og servicetid
- Ensartet lys kan øge oplevet tryghed i opgange og fællesarealer
- Gevinsten bliver størst, når armaturer, styring og drift tænkes som én samlet løsning
mange opgange står lyset tændt længere end nødvendigt, eller armaturerne bruger mere energi, end der er nogen reel grund til. Det betyder, at besparelsen ikke kun handler om at vælge LED, men om at kombinere LED med den rigtige styring og den rigtige placering. Hos Lyders & Svend G. A/S ser vi ofte, at gamle løsninger enten giver for lidt lys de forkerte steder eller for meget lys hele tiden. Når installationen bliver opdateret, kan man i stedet få en løsning, der reagerer på faktisk brug, men stadig føles tryg for beboere og besøgende.
Det er især interessant i boligforeninger med mange opgange, kældergange eller fælles adgangsveje, hvor selv små forbedringer per armatur kan få stor samlet effekt. Samtidig bliver vedligeholdelsen som regel lettere, fordi moderne LED-armaturer holder længere og kræver færre løbende udskiftninger. Derfor er intelligent trappebelysning ofte både en driftsbesparelse og en kvalitetsforbedring.
Energibesparelse og ROI ved LED-trappebelysning
| Belysningstype | Forventet strømforbrug | Vedligeholdelsesudgifter | Levetid i timer |
|---|---|---|---|
| Ældre gløde- eller halogenpræget løsning | Højt | Høje | Illustrativt kort, ofte under 5.000 |
| Ældre lysstof- eller kompaktløsning | Moderat til højt | Moderate | Illustrativt ca. 8.000-15.000 |
| LED uden intelligent styring | Lavere | Lave | Illustrativt ca. 30.000-50.000 |
| LED med sensor- og tidsstyring | Lavest i drift ved korrekt opsætning | Lave | Illustrativt ca. 30.000-50.000 |
Hvis I vil have et realistisk billede af besparelsen i jeres ejendom, kan I altid kontakte os. Så gennemgår vi opgangen og vurderer både strømforbrug, vedligehold og den mest fornuftige løsning.

Hvordan indhenter man et tilbud på ny trappebelysning?
Det bedste første skridt er at få gennemgået ejendommens nuværende belysning og beskrive, hvad der skal løses i praksis. Et godt tilbud bliver langt mere brugbart, når det bygger på antal opgange, eksisterende installationer, ønsket styring og omfanget af fællesarealerne.
Hos Lyders & Svend G. A/S kan vi give det mest præcise tilbud, når vi har mulighed for at se på helheden og ikke kun på enkeltarmaturer. I nogle ejendomme er hovedbehovet bedre lys og mindre vedligehold, mens det i andre handler om at få mere tryghed, mindre strømforbrug eller en løsning, der kan udføres uden at belaste beboerne unødigt. Derfor er det en fordel at afklare, om projektet kun gælder opgangen, eller om kælder, loft, udendørs adgangsveje og eventuelt nødlys også skal tænkes med.
Hvis bygningen er ældre, vurderer vi samtidig, om den eksisterende installation kan genbruges, eller om dele bør fornyes. Den proces gør tilbuddet mere præcist og reducerer risikoen for ubehagelige overraskelser undervejs. For jer betyder det, at I får et bedre grundlag for at sammenligne løsninger og vælge den model, der passer bedst til ejendommens drift.
Tilbyder Lyders & Svend G. A/S en gratis gennemgang af ejendommens belysning?
Ja, vi tilbyder gratis og uforpligtende gennemgang af ejendommens belysningsbehov. Hvis der derimod er tale om et formelt, certificeret el-tjek eller eleftersyn med tilstandsrapport, er dette en betalt ydelse.
Hvad sker der, efter vi har modtaget og godkendt tilbuddet?
Når løsningen er godkendt, planlægges arbejdet typisk i etaper med aftalte tidspunkter, varsling og koordinering af adgang til de berørte områder. På den måde kan installationen gennemføres med mindst mulig forstyrrelse af beboere eller drift.
Kan arbejdet udføres i etaper, hvis ejendommen har mange opgange?
Ja, det vil ofte være den mest praktiske løsning. Etapevis udførelse gør det lettere at begrænse gener, styre budgettet og sikre fremdrift uden at mørklægge hele ejendommen på én gang. Det samme gælder, hvis I vælger en større løsning, hvor i også for eksempel får installeret ladestandere eller dørtelefoner.

